Retro muzeum Praha slaví první narozeniny dobovou výstavou džínů

  13:23
Džíny, texasky či rifle, na které se za minulého režimu stály fronty před Tuzexem, ukazuje v dobové expozici unikátních originálních kousků z 80. let Retro muzeum Praha. Ve 4. patře Obchodního domu Kotva návštěvníci uvidí módní kousky tehdejších i světových značek. Zcela nová část o džínové kultuře byla otevřena k ročnímu výročí muzea.

Retro muzeum Praha v dobové expozici představuje unikátní originální kousky džínů z 80. let 20. století | foto: Retro muzeum Praha

Džíny – to byl Tuzex, bony a veksláci. Výstižná zkratka jedné kapitoly naší minulosti. Tehdy móda východního bloku měla typickou šedou tvář, kterou právě džínový trend rozčísnul poprvé v 60. letech. A neměl to u nás lehké. Původní praktický kousek oblečení námořníků, zlatokopů a dělníků s kapsami zpevněnými nýty vešel do módního světa jako symbol vzdoru proti společnosti.

Koupit vstupenky

Za nevhodný a neslušný kousek k běžnému nošení byl označován i v zemi původu. Ale přesto, nebo právě proto, postupně dobyl módní svět. Od doby, kdy James Dean rebeloval v Americe, ale uplynulo ještě mnoho let, než se staly džíny běžnou součástí šatníků obyvatel východního bloku.

Nosit originální džíny bylo snem mnoha mladých lidí po celém světě. Dostat je u nás ale bylo za minulého režimu dost komplikované. Daly se sehnat téměř výhradně pouze v Tuzexu, ve valutových obchodech Podniku zahraničního obchodu řízených státem. Džíny k Ježíšku tak mohly mít za sebou poměrně zajímavý příběh na hraně tehdejšího zákona, kdy v hlavní roli vystupovaly podvody se zahraniční měnou a kupčení s bony (poukazy na nákupy právě v Tuzexu).

Tuzex bylo jediné místo v Československu, kde se daly pořídit originální džíny světové značky. Pokud jste neměli známosti přímo v zahraničí. Nejvíce žádané byly džíny značky Levi’s. Už od šedesátých let byly v Československu k sehnání rifle – tedy džíny italské značky Rifle, které daly u nás tomuto kousku oblečení obecný název. Nikde jinde by totiž názvu rifle asi lidé nerozuměli.

„Samozřejmě, že i u nás se podniky snažily o to dohánět módní trendy a džíny vyrábět. Nicméně v Československu na jejich výrobu neexistovaly technologie do 80. let. Tuzexové zboží bylo vnímáno až do konce trvání režimu jako exkluzivní a platilo to i o džínách. Ostatní pokusy o denimové oblečení byly vnímány spíše jako směšná náhražka a snaha režimu být moderní,“ vysvětlil kurátor expozice Džíny z Tuzexu Michal Petrov, autor knih Retro ČS 1, 2, 3 a Jeans Story.

Víte, že...?

• Letos slaví džíny 150 let? 20. května 1873 si nechal jejich výrobu patentovat Jacob Davis a Levi Strauss v San Francisku ve Spojených státech. Zajímavostí je, že oba pánové pocházejí z Evropy. Takže džíny jsou vlastně doma „tady“.

• Zřejmě jedny z prvních džínů v Československu měl na sobě Václav Neckář v roce 1965, když v nich natáčel na Karlově mostě písničku pro Studio A.

• V roce 1985 dělal průměrný plat 2920 Kčs. Obvyklá cena džínů v té době byla 130 tuzexových korun, které se směňovaly obvykle v kursu 1:5. Za zmíněnou průměrnou mzdu si tedy člověk mohl koupit zhruba čtyři a půl páru džínových kalhot.

V 80. letech ale džínová móda naplno zaplavila ulice a hlavně diskotéky. Ať stěží získané originální kousky, tak produkty československých módních domů, sukně, tašky, bundy, kalhoty různých vzorů z džínoviny rozhodně nechyběly v šatníku především mladých lidí.

V Retro muzeu Praha je k prohlédnutí unikátní sbírka dobových džínů, která čítá až 30 kusů. V osmi velkých vitrínách návštěvníci najdou džíny s laclem, džínové sukně, džínové bundy a mnoho dalších módních kousků z denimu. Expozici doplňují velkoformátové fotografie a mnoho zajímavých informací z džínové kultury.

„Tuto výstavu jsme připravili jako novinku k ročnímu výročí otevření Retro muzea Praha, stejně jako k 150. výročí patentování výroby džínů v Americe. Retro muzeum v Kotvě za první rok jeho existence navštívilo 55 tisíc návštěvníků,“ doplnil ředitel muzea Robert Vůjtek.

Retro muzeu Praha během prvního roku přivítalo 55 tisíc návštěvníků. Muzeum je umístěno ve 4. patře Obchodního domu Kotva a představuje design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu. Rozkládá se na více než dvou tisících metrech čtverečních a ukazuje dnes již více než 12 tisíc unikátních předmětů. Husákovy děti a jejich rodiče mohou v Retro muzeu Praha zavzpomínat, ti mladší se zase atraktivním způsobem seznámit s nedávnou historií.

Vstupenky nabízíme ve spolupráci s Ticketportal.cz