Divadelní Bouda zahájí Daliborem, pro čtenáře iDNES.cz nabízí výhodnější vstupné

  13:01
Jihočeské divadlo postavilo na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích v rámci oslav 100. výročí českobudějovické scény Boudu. Představí se v ní všechny čtyři českobudějovické soubory. První zde vystoupí Opera s Daliborem od Bedřicha Smetany ve verzi Miloše Formana. Čtenáři iDNES.cz mohou získat vstupenky o dvacet procent výhodněji.

Dalibor | foto: Facebook/ Jihočeské divadlo

Bouda svým názvem připomíná staré Divadlo Bouda, které stálo v 18. století na Koňském trhu v Praze a uvádělo české hry. Hlavně však má upozornit na to, že na Mariánském náměstí měla už přes 50 let být nová budova Jihočeského divadla.

Vstupenky koupíte zde

20% slevu získáte po zadání hesla: DIVADLOBOUDA

Opera si pro nový prostor v Boudě připravila historicko-romantickou operu Bedřicha Smetany Dalibor ve verzi legendárního českého režiséra Miloše Formana s novým libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného. Právě Dalibor totiž v roce 1919 odstartoval existenci prvního a dosud jediného profesionálního divadla v jižních Čechách.

Její uvedení na místě, kde bylo položeno dokonce již několik základních kamenů zatím stále nepostavené divadelní budovy, je tak více než symbolické. Podobně je Dalibor dosud nerealizovaným projektem Miloše Formana. Ten původně plánoval své pojetí uvést na scéně Národního divadla 17. listopadu 2000, součástí záměru bylo i nové libreto opery. Kvůli vlně nevole ze strany tehdejších konzervativců však Forman nakonec od projektu ustoupil.

Činohra pro Boudu nastudovala provokativní vtipnou satiru na současnou politiku Zadržitelný vzestup Artura Uie od Bertolda Brechta. Je to hra-podobenství. Mafiánské drama předjímající pozdější kultovní díla typu Puzzova Kmotra. Jeho příběh je důsledně vystavěný dle historie cesty Adolfa Hitlera k moci. Brecht touto paralelou ukazuje, že metody zla jsou si v různých situacích velmi podobné, a že nám proto historie dává příležitost naučit se zlu bránit.

Fotogalerie

Baletní soubor připravil taneční show Inscenační porada. Vymyslet představení k výročí 100 let od založení místního divadla je fuška. Premiéra se blíží, jenže velkoryse naplánovaný koncept představení se hroutí režisérovi pod rukama. Pak se zhroutí i režisér. Jeho nástupce nepřečká ani první zkoušku. Řediteli divadla už pomalu tečou nervy a zkouší nové a nové koncepty. Podaří se realizovat alespoň nějaký z nich? A co je nakonec na těch sto letech divadla opravdu důležité?

V Boudě bude vystupovat i Malé divadlo a to s rodinným představením Útěk do Egypta přes Království české. Svérázný satirický divadelní apokryf o zápasu prostých lidí s byrokratickým aparátem, stejně jako velký univerzální příběh o souboji dobra se zlem. Divadlo pro celou rodinu ve sváteční čas.

Čtenáři iDNES.cz získají 20% slevu na vstupenky při jejich nákupu ZDE po zadání hesla: DIVADLOBOUDA.

Autor:

Vstupenky nabízíme ve spolupráci s Ticketportal.cz

Najdete na iDNES.cz